חומרי מילוי

כבר שנים רבות נעשה שימוש נרחב בחומרי מילוי כשיטת טיפול בקמטים על מנת לשוות לפנים מראה צעיר וחלק יותר. שיטת הטיפול בהזרקת חומרי מילוי קמטים בפנים נחשבת פשוטה, לא פולשנית ובעלת סיבוכים מועטים. פרט למטרת העלמת קמטים חומרי מילוי משמשים גם לטשטוש צלקות, עיצוב מחדש של מבנים ותיקון פגמים בפנים ובגוף. סוגי החומרים המשמשים למילוי רבים, ומגוונים בתכונותיהם אך משותפת לכולם הנטייה להיספג בגוף במשך הזמן, אי לכך, הטיפול בחומרי מילוי קמטים נחשב זמני ויש לחזור עליו לשימור התוצאות.


קווי המתאר והמלאות הרעננה של הפנים משתנים עם הגיל. השינויים מתבטאים בירידה בכמות השומן, הקולגן והחומצה ההיאלורונית ובפיזור שלהם. הבעות הפנים והפעלת השרירים מעצבות את קמטי ההבעה בפנים. איבוד השומן והקולגן והשפעת הכבידה גורמים גם הם לשינויים המתבטאים, בסופו של דבר, במראה העייף והמבוגר.

תוספת נפח המתקבלת על ידי הזרקת חומרי מילוי מביאה לשיפור  אסתטי במראה הפנים באזורים כמו עצמות לחיים, שפתיים, סנטר ,קמטים בצידי האף, סביב הפה ובלחיים נובעים מאובדן נפח הרקמה התת-עורית .

להלן מספר פרוצדורות שכיחות בהן נעשה שימוש בחומרי מילוי :

o        הרמה ועיצוב גבות

o        העלמת הקפלים בין זויות הפה והאף (נזו-לביאל)

o        העלמת קמטים בין זויות הפה לבסיס הסנטר (מריונטה)

o        עיבוי ועיצוב שפתיים (עליונה ותחתונה)

o        הדגשת עצמות-הלחי ועיצוב הלחיים

o        הדגשת סנטר

o        הדגשת ועיצוב קו הלסת התחתון

o        מילוי שוקת הדמעה  (האזור מתחת לעיניים)

o        מילוי נפח בגב כף היד

o        פיסול האף  (תיקון ניתוח פלסטי לא מוצלח)

 

בשוק העולמי קיימים מספר רב של חומרי מילוי מסוגים שונים אשר נחלקים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות- חומרי מילוי זמניים (נספגים) חומרי מילוי קבועים (שאינם נספגים)

בישראל ישנם שני סוגים עיקריים של חומרי מילוי זמניים : חומצה היאלורונית וקלציום הידרוקסיל-אפטיט, וחומר המילוי הקבוע הנפוץ ביותר הינו הסיליקון.

חומרי המילוי הזמניים הינם בעלי פרופיל בטיחות גבוה יחסית וללא תופעות לוואי משמעותיות, והם נהנים מפופולריות הולכת וגוברת בעולם המערבי ובישראל.חומרי המילוי הטובים הם בעלי טווח השפעה של כשנה ויותר, (משתנה בין חומרי המילוי, בין אנשים שונים  ובאזורי ההזרקה השונים). חשוב לציין שגם כאשר מתבצעת הזרקה נוספת בטווח המומלץ, אין לרוב צורך בחזרה מלאה על הטיפול מכיוון שקיימת השפעה מתמשכת של החומר על הרקמה, שנשמרת במידה מסוימת.

חמרי המילוי הקבועים מבוססים על מולקולות סינטטיות כמו סיליקון (Silicone) . יתרונם הבולט הוא בטווח השפעתם הארוך. במקרים אלו הגוף מזהה את חומר המילוי כגוף זר, ויוצר תהליך דלקתי (דמויי דחייה) סביב חלקיקי החומר המוזרק.  תהליך דלקתי זה מתבטא ביצירת רקמה חדשה המעניקה את הנפח החדש. היתרון הגדול הוא שאפקט יצירת הנפח נשמר לאורך שנים רבות.


בחירה בחומר "הנכון" תלוי בהתאמתו לאינדיקציה שבה רוצים לטפל בהתאמה לפציינט/ית, מיומנות הרופא בחומר המדובר ועוד. לכל קמט ואזור בפנים מתאימים חומר אחר ושיטת הזרקה שונה: חוסר בנפח בעומק הרקמה רצוי למלא בחומרים בעלי סמיכות גבוהה בעוד שלקמטוטים עדינים מזריקים חומרים דלילים יותר שמתפוגגים מהר יותר, אך לא יתנו מראה של גבשושיות תחת העור. הזרקה שטחית מדי של חומצה היאלורונית עלולה להתבטא בגוון כחלחל המשתקף תחת העור וחומרים סמיכים יותר עלולים להתבטא כשינוי גוון לבנבן תחת העור.


בפגישת הייעוץ יאבחן הרופא את מצב עורך ויתאים לך טיפול בהתאם לנתונים פיזיים המיוחדים לך. הרופא יסביר לך איזה חומר בחר להזרקה ומדוע, את מהלך הטיפול ואת תוצאות הטיפול הצפויות. כמו בכל טיפול אחר, גם כאן כדאי לשאול כל שאלה שעולה על דעתך במהלך הייעוץ, כדי שתרגיש/י בטחון מלא לפני הטיפול.

הזרקת חומרי מילוי הינה טיפול מרפאתי הנמשך כ-10-20 דקות, בהתאם לאזור המטופל.רוב החומרים מוזרקים ישירות מתחת לעור בהליך שנמשך בין מספר דקות לחצי שעה, תחת אלחוש קל, ומלבד תחושת אי נוחות כתוצאה מהמחטים, הטיפול אינו כואב.אין צורך באשפוז או טיפול רפואי מיוחד ולאחר הטיפול משתחררים הביתה וחוזרים לשגרה באופן מיידי.

את הטיפול הראשוני עדיף לחלק לשתי פגישות. ברוב המקרים, תוצאות הטיפול באמצעות הזרקת חומרים זמניים היא מיידית אך את התוצאה הסופית ניתן יהיה לראות כעבור ימים עד שבועות. אצל רובנו קיימת אסימטריה בפנים ובכדי להגיע לתוצאה המיטבית יש לבצע את הטיפול בהדרגה. בהמשך, ניתן לבצע "נגיעות" מדי תקופה בכדי לשמר את התוצאות.

לאחר הטיפול תיתכן אדמומיות קלה , שטף דם קטן או כאב מקומי באזור ההזרקה, אולם הם חולפים כעבור כמה שעות עד כמה ימים.