הסרת נגעי עור

הסרת נגעי עור

נגעי עור, שומות, נקודת חן : הסרת נגעי עור נועדה עבור נגעי עור שפירים. מקור שפיר של נגעי עור יכול להיות : ייצור יתר של רקמות עור, תת-עור, שומן או הפרשות


הסרת נגעי עור שפירים הינה פשוטה ואפקטיבית: הטיפול מהיר ביותר, התאוששות מיידית, תופעות לוואי קצרות טווח, אחוז סיבוכים קטן וריפוי טוב מאד. ההסרה נעשית במסגרת טיפולי מרפאה. הסרה לא כירורגית אינה מחייבת הרדמה. או לחילופין  ניתן לבצע תחת אלחוש עורי (קרם EMLA למשל) או תחת הרדמה מקומית.

הסרת נגעי עור מתאימה לכל אחד ואחת המעוניין/ת בהסרתם מטעמים אסתטיים או  מטעמי אי-נוחות.
 

נגעי העור שפירים השכיחים לטיפול: 
בולטים מעל פני העור: 
  שומות בולטות  - שומה זו יכולה להיות בצבע העור או כהה. קוטר כ- 5 מ"מ בממוצע.
  תגית עור ("פלולה"). כל "פלולה" רכה למגע, בצבע העור. "פלולה" יכולה להופיע בקבוצות. קוטר כ- 2 מ"מ בממוצע.
  קרטוזה שומנית (סבוריאית). -  כהה, מחוספסת ושומנית למגע. מופיעה ככתם מורם מעל פני העור. בעלת קוטר משתנה.

 

בולטים מתחת לעור: 
      ציסטה שומנית  (אתרומה): אתרומה היא בלוטת הפרשה בעור שפתח ההפרשה שלה נסתם, והפרשותיה נאגרו מתחת לעור בצורת כדור

      ציסטה בעפעף (קסנתלסמה) : הצטברות גבישי כולסטרול מתחת לעור העפעף. מופיעה בצורת כתם צהוב בזוויות העפעפיים.בדרך כלל הציסטות יחסית שטחיות
      ליפומה: ליפומה הינה רקמת שומן שפיר לחלוטין בצורה כדורית. ליפומה גדלה לאט מתחת לעור. גודל ליפומה משתנה. לעתים ליפומה מציקה או בולטת באופן לא אסתטי.

 

שטחיים: 
       נמשים: צברים של תאי פיגמנט בצבע חום בהיר. קוטר כ- 3 מ"מ בממוצע. נמשים נוצרים בבעלי עור בהיר כתגובה לאור השמש. נמשים גדלים במספרם בקיץ ומתמעט בחורף. כמו-כן צבע נמשים נעשה כהה יותר בקיץ ודוהה בחורף.


    
  כתמי גיל: לנטיגו שפיר הינו צבר תאי פיגמנט בצבע חום כהה, מספר צבעים. קוטר כתמי גיל משתנה. מקור כתמי גיל אף-הוא עקב קרינת השמש ושינויים עוריים הנובעים מהזדקנות העור. כתמי גיל ניתנים למציאה החל מהעשור השלישי לחיים והלאה.
נמשים וכתמי גיל קרויים גם לנטיגו. הטיפול עבור לנטיגו הינו הבהרה בשילוב פילינג. טיפול כירורגי יישקל רק אם קיים חשד עבור מלנומה, או אם נכשל הטיפול העיקרי מספר פעמים.


     
נקודת חן / שומה: שומות גם הן אוסף תאי צבע (מלנין) על פני העור. שומה, הקרויה אף נקודת חן, קיימת מלידה או יכולה להופיע ואף לגדול עד לסיום גיל ההתבגרות.   לעתים, אותה שומה / נקודת חן פשוט מפריעה אסתטית. שומה יכולה להיות שטוחה או מורמת, בדרך כלל בצבעי חום.

 

 

קיימות מספר שיטות לטיפול נגעי עור:


צריבה במחט חשמליתעבור נגעי עור שטחיים ועבור ציסטה בעפעפיים. נעשית תחת הרדמה מקומית עקב הכאב בצריבה. המנגנון: הרס תאים עקב החום. לאחר הפעולה נוצרת כוויה קטנה במקום, החולפת לאחר כשבועיים. בדרך כלל לא נוצרת צלקת משמעותית במקום, אם כי קיים אודם לתקופה בת מספר חודשים.

 

הקפאה בחנקן נוזלי: עבור נגעי עור שטחיים. נעשית ללא צורך בהרדמה, אם כי הפעולה מעט כואבת. המנגנון: הרס תאים עקב הקור. לאחר הפעולה נוצרת דלקת במקום, לעתים עם שלפוחית, והתקלפות. העור מחלים לאחר כשבועיים. בדרך כלל לא נוצרת צלקת משמעותית במקום, אם כי קיים אודם לתקופה בת מספר חודשים.


שימוש בקרם אפודיקס 5%: עבור נגעי עור שטחיים ומפושטים. ללא צורך בהרדמה מקומית. המנגנון: שפעול מערכת החיסון באתר הנגע תוך יצירת תגובה דלקתית. תגובה זו הורסת את התאים הלא-תקינים במקום. השימוש הינו פעמיים ביום עד לקבלת אודם, גירוי ודלקת (בין מספר ימים למספר שבועות, תמונה שמאלית למטה). לאחר קבלת תגובה זו מופסק הטיפול ומתחיל טיפול במשחה נוגדת דלקת, פעמיים ביום, לשבוע. הטיפול אינו מותיר צלקות, אך האודם ייתכן למספר חודשים.